У чому відмінність розстрочки від кредиту?

Зараз багато хто купує різноманітні товари як у розстрочку, так і в кредит, при цьому зовсім не замислюючись про їх відмінності. Незважаючи на однакову мету вирішити фінансові проблеми за допомогою позики, ці пропозиції абсолютно різні. Не треба дивитися лише на рекламу, яка лише на перший погляд видається вигідною. Якщо ви вирішили, наприклад, купити меблі оплата частинами дійсно може стати найкращим варіантом. Проте вам все ж варто розглянути різні опції, що в перспективі дозволить вам обрати найкращий з можливих варіантів. Так як наразі більшість торгових точок пропонують своїм клієнтам послуги розстрочки чи кредиту, то вам варто стежити за тим, щоб ви могли користуватися найкращими варіантами.

Основні відмінності

Для того щоб зрозуміти відмінності, потрібно лише дізнатися про особливості двох угод. Відмінні риси такі.

 • Умови. При оформленні розстрочки утворюються дві сторони продавець-покупець, при кредиті є також банк-позичальник. Перший варіант можна отримати тільки для покупки товарів та послуг, другий ви можете використати коли вам потрібна готівка. Крім цього, для розстрочення не потрібно залишати попередню заявку та очікувати на схвалення банку. Придбаний товар до закінчення договору належить магазину та у разі несплат, продавець має право конфіскувати його.
 • Перший внесок. Варіюється від 0 до 30 відсотків. Вигідним варіантом буде користуватися послугою оплата частинами, котрі надають спеціалізовані сервіси. Адже якщо ви звертали увагу, то магазини часто просять внести певні кошти під час придбання товару.
 • Ставка. Розстрочка без переплат оформляється під мінімальні відсотки, часто під нульову ставку, у разі кредиту може досягати 30 відсотків на рік. Тому якщо ви вирішили купити велосипед, оплата частинами стане вашим кращим вибором.
 • Терміни. Розстрочка – 3-12 місяців, кредит – 6-30 місяців.
 • Додатковий платіж. Найчастіше в договорі прописується плата за будь-яку послугу. Наприклад, під час придбання мобільних телефонів продавець нав’язує обов’язкове налаштування/установку будь-яких програм. Якщо ж обрано побутову техніку, можуть бути надані такі можливості як оплата послуг сервісу протягом року обслуговування і страхування товару. Договір про кредит пропонує лише страхування, але воно не є обов’язковою послугою. Проте тут також можуть надаватися інші платежі.
 • Погашення раніше за термін. Розстрочка не передбачає штрафу/санкції, а деякі банки накладають штрафи за кредитом.

Переваги та недоліки розстрочки, якщо порівнювати із кредитом

Якщо у вас все ще є сумніви щодо покупки товару у розстрочку, то варто розглянути плюси.

 • Відсутні відсотки. Найчастіше саме цей аспект стає головним при виборі способу. Але не слід забувати про необхідність додаткових витрат, які вимагають магазини під час оформлення – одноразова комісія, страховка. Втім, якщо ви вирішили купити диван, оплата частинами все ж буде кращим вибором, оскільки переплат у цьому випадку немає.
 • Висока швидкість та простота процедури. Не потрібне надання пакету документів, схвалення банку. Окрім цього, продавець ніколи не перевіряє кредитну історію.
 • Оперативна та легка заміна товару, якщо необхідно; надається можливість повернення грошей, сплачених за товар.

На жаль, існують і деякі мінуси:

 • Потрібно внести власні кошти як аванс; кредит же, крім нерухомості та автомобілів, береться на всю суму товару. Проте ви можете знайти певні сервіси, котрі допоможуть вам придбати товар у розстрочку без першого внеску. 
 • Термін для погашення заборгованості найчастіше менше одного року, тоді як споживчий кредит можна оформити на строк до п’яти або навіть більше років.
 • Висока ціна на обраний товар для покупця, який вирішив купити ту чи іншу річ – продавці часто завищують вартість, якщо пропонують безвідсоткову розстрочку.

Звичайно ж, кожна пропозиція відрізняється параметрами та умовами. Кожен із поданих варіантів може бути вигідним для споживача, потрібно лише вибрати оптимальну угоду, враховуючи конкретні цілі, можливості та нюанси.

Що краще вибрати?

Однозначної відповіді немає, адже кожен продукт має свої переваги і недоліки. Ті, хто має погану кредитну історію, може легко взяти розстрочку. Але за неможливості оплати позики в стислі терміни, єдиний варіант – кредит. Єдина рекомендація – перед оформленням необхідно уважно вивчити весь договір, щоб у майбутньому не виникли незаплановані переплати та штрафи.

Оплата частинами може стати оптимальним варіантом для тих покупців, котрі просто намагаються розбити суму покупки на декілька платежів, щоб за раз не віддавати значні кошти. Вам варто уважно проаналізувати запропоновані вам умови перед тим, як робити вибір. Це дозволить вам уникнути ризиків.